Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Atelierul „ABC-ul emoțiilor pentru copii”

Acest eveniment s-a încheiat

Clasa a VII-a a încheiat săptămâna cu un nou invitat, Vasile Brașovanu, cu atelierul „ABC-ul emoțiilor pentru copii”. A fost o zi bogată în jocuri de echipă și reflecții legate de ce anume funcționează pentru a avea o colaborare de succes: să ne ascultăm atent unii pe alții, să ne facem o strategie înainte să începem să lucrăm, să avem un scop comun care să ne motiveze pe toți. Elevii au explorat modul în care funcționează emoțiile, au discutat despre amigdală, responsabilă cu emoțiile, numită și elefant și despre neocortex, numit călăreț, cel care ne ajută să judecăm la rece și să nu reacționăm impulsiv. A fost o zi cu multă bucurie, învățare, colaborare, strategie, pentru care îi mulțumim mult invitatului nostru, Vasile Brasovanu, pentru generozitatea de a-și petrece dimineața alături de noi. Feedback-ul elevilor vorbește de la sine despre încântarea lor ! Am încheiat ziua trecând în revistă toate activitățile săptămânii, lecțiile de viață cu care rămân și, desigur, ce am putea face mai bine data viitoare. Felicitări tuturor pentru implicare !

 

Sari la conținut